Pieczone szparagi z sosem holenderskim to świetny pomysł na śniadanie, lunch lub kolację. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu, a dziś podzielę się też z wami przepisem na bardzo prosty sos holenderski, który zawsze się udaje – nie zważy się i jest łatwy w przygotowaniu. Klasycznie używa się rozpuszczonego masła, ale ja poszłam o krok dalej i zrobiłam sos holenderskim na palonym maśle. To jest istne niebo na talerzu!
Czym się różnią od siebie szparagi zielone i białe?
Szparagi to wiosenny rarytas, który cieszy podniebienia na całym świecie. Jednakże, czy wiesz, że istnieją dwa główne rodzaje szparagów: zielone i białe? Różnice między nimi mogą nie tylko wpływać na ich wygląd, ale także na smak i sposób podania.
Zacznijmy od zielonych szparagów, które są bardziej popularne i szerzej dostępne. Ich zielony kolor wynika z faktu, że rosną nad powierzchnią ziemi, co pozwala im na fotosyntezę. Mają delikatny, lekko orzechowy smak i chrupiącą konsystencję. Zielone szparagi doskonale nadają się do grillowania, gotowania na parze lub smażenia na patelni. Mogą być podawane jako samodzielne danie, dodatek do sałatek lub składnik w makaronach i risotto.
Z kolei białe szparagi różnią się od zielonych nie tylko kolorem, ale także smakiem i teksturą. Są one uprawiane w ciemności, co powoduje, że nie są narażone na działanie światła słonecznego i zachowują swój blady kolor. Białe szparagi mają bardziej delikatny smak niż ich zielone odpowiedniki i są nieco mniej chrupiące. Istotną różnicą jest to, że białe szparagi należy dokładnie obrać przed przygotowaniem. Najczęściej są gotowane lub pieczone, co pomaga zachować ich delikatność i soczystość. Mogą być podawane z sosem holenderskim, jako eleganckie danie główne lub dodatek do mięsa, ryb lub jaj.
Pieczone szparagi z sosem holenderskim to przepis, który zostanie z tobą na zawsze!
Składniki:
• pęczek białych szparagów
• łyżka masła + łyżka oliwy
• sól i pieprz
Wykonanie:
Szparagi dokładnie obrać, odłamać zdrewniałe końce. Przełożyć do naczynia żaroodpornego z dodatkiem rozpuszczonego masła z oliwą, wymieszać, doprawić i piec około 15-20 minut w 200°C
W tym czasie przygotować sos holenderski!
Składniki:
- 100 g palonego masła
- 2 żółtka
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki gorącej wody
- sól i pieprz
Masło rozpuszczać na wolnym ogniu. Mieszać od czasu do czasu. Gdy zacznie nabierać złotego, lekko brązowego koloru i pojawi się orzechowy aromat, zebrać pianę i trzymać na małym ogniu, aby było gorące.
Rada: nie musisz robić palonego masła! W klasycznej wersji sos holenderski robi się z dodatkiem gorącego, rozpuszczonego masła – odpowiednio wcześniej trzeba zebrać powstałą pianę.
Do wysokiego naczynia przełożyć żółtka, dodać sok z cytryny i 2 łyżki gorącej, ale nie wrzącej wody. Miksować do uzyskania puszystej masy. Następnie wlewać po trochu gorące masło, cały czas miksując. Doprawić solą i pieprzem.
Upieczone szparagi wyjąć z piekarnika i przełożyć na talerz. Polać sosem holenderskim, doprawić pieprzem i opcjonalnie świeżym tymiankiem.
Wykonanie w formie wideo, krok po kroku znajdziesz TUTAJ
Poniżej kilka innych pomysłów na przygotowanie szparagów:
Szparagi zapiekane z batatem i orzechami
Pyszna i zdrowa sałatka z surowych szparagów