Z czym nam się kojarzy jesień?
Piękna, złota, polska jesień – słoneczna, z kolorowymi listkami, które mieszają się z jeszcze ciągle zielonymi na drzewach.. Ze słońcem, które już nisko na niebie, ale ciągle grzeje swoimi promieniami.. Z szarością i burymi dniami też mi się kojarzy.. z deszczowym popołudniem, które chce się spędzić z książką, pod kocem.. Spacery, zbieranie kasztanów i wspólne robienie z nich potem ludzików..
Dla mnie jesień ma jeszcze inny wymiar. Wymiar, w którym królują smaki jesieni.. pachnące gruszki, słodkie śliwki, soczyste jabłka, kwaśna pigwa, brokuły, kalafior, ziemniaki, cukinia, pachnące lasem grzyby czy królowa „dynia”
Dzisiaj postanowiłam wykorzystać puree z dyni, które zrobiłam kilka dni temu.
Kupiłam na targu dużą dynię muscat, którą umyłam, pokroiłam na kawałki i włożyłam do nagrzanego na 200°C piekarnika na około 25 minut.
Po ostudzeniu, skórkę bez problemu obierzemy, a „wnętrzności” wyjmiemy.
Z tak upieczonej dyni robimy puree – po prostu blendujemy na gładko. Można przechowywać w lodówce przez kilka dni, albo zamrozić.
Ale wracam już do mojego aromatycznego curry…
Składniki (6-8 porcji):
1 kg mięsa z nogi kurczaka
1 łyżka garam masala
1 łyżka czerwnego curry
sól lub sos rybny
olej rzepakowy do smażenia
Mięso umyć, oczyścić i pokroić na małe kawałki. Na głębokiej patelni rozgrzać trochę oleju, wrzucić mięso, przyprawy, przemieszać i smażyć na dużym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aby nie przypalić. Doprawić do smaku. Jak już będzie dobrze podsmażone – przełożyć do miski.
1 cebula
3 ząbki czosnku
kawałek świeżego imbiru
2 łyżki żółtej pasty curry
3 łyżeczki kuminu
1 łyżeczka garam masala
1/2 łyżeczki kurkumy
3 średnie ziemniaki
3 pomidory bez skórki
800g puree z dyni
sok z cytryny
Na głębokiej patelni rozgrzać 3-4 łyżki oleju rzepakowego. Cebulę, czosnek i imbir obrać i pokroić w kostkę, wrzucić na patelnię. Dołożyć 2 łyżki pasty curry, wymieszać razem i smażyć około 2-3 minut. W tym czasie ziemniaki obrać ze skóry i pokroić w cienkie plastry, następnie przełożyć na patelnię i razem przesmażyć około 5-6 minut (tak, żeby ziemniaczki się fajnie podrumieniły). Dodać pozostałe przyprawy, wymieszać i po 3 minutach dodać pokrojone pomidory bez skórki i bez szypułek. Wymieszać i dusić razem około 5-8 minut. Doprawić do smaku solą lub sosem rybnym, sokiem z cytryny.
W kolejnym kroku będziemy blendować sos na gładko, więc potrzeby będzie blender lub robot kuchenny (w moim przypadku thermomix)
Przekładamy do misy robota puree z dyni i zawartość naszej patelni. Dodajemy masło i wszystko miksujemy na gładko. Doprawiamy do smaku, jeśli trzeba.
Usmażone mięso przekładamy do patelni, w której smażyliśmy warzywa i zalewamy gęstym sosem dyniowym. Dusimy razem przez kilka minut.
Podajemy z ryżem, z chlebkami naan, kolendrą i natką pietruszki.
Smacznego!