Kuchnia orientalna, w tym japońska, jest jedną z moich ulubionych. Smaki i aromaty azjatyckich produktów od zawsze są na górze mojej listy i nie ukrywam, że najczęściej u mnie w domu takie zapachy można poczuć..
Dzisiaj postanowiłam spróbować swoich sił i zmierzyć się z Ramenem. Jakiś czas temu brałam udział w warsztatach kulinarnych „Ramen Story” orgaznizowanych przez https://cookstory.online/
Bardzo polecam taką formę spędzania wolnego czasu, naprawdę dużo można się nauczyć, otrzymać pokaźną dawkę wiedzy i tipów kulinarnych.
Zainspirowana przepisem i ramenem, który wtedy robiłam, powstał mój pierwszy Ramen. Wyszedł obłedny.
Kluczem do zrobienia dobrego Ramenu jest: dobra organizacja pracy, cierpliwość i radość z gotowania..
Składniki na wywar Tori Paitan:
- porcja rosołowa z kaczki
- porcja rosołowa z kurczaka
- szponder
- 5-6 małych płatków konbu
- 20 g katsuobushi
- 5-7 cm imbiru
- 2 cebule
- 5-6 ząbków czosnku
- 1 por
- cukier brązowy do smaku
Piekarnik nagrzać do 200stC i podpiec wcześniej umyte i osuszone mięso – około 20 minut. W połowie pieczenia dołożyć obrany imbir, czosnek, por i cebulę.
Do dużego garnka nalać zimną wodę i włożyć podpieczone mięso. Zagotować, zdjąć szumowiny, dodać resztę upieczonych składników i gotować na wolnym ogniu, pod przykryciem około 2 godziny. Na koniec dodać umyte płatki konbu i katsuobushi i wyłączyć ogień.
W międzyczasie przygotujemy sobie pozostałe składniki naszego Ramenu.
Shoyu Tare
- 50 ml sosu sojowego
- 50 ml mirin
- 2 płatki imbiru
Wymieszać dokładnie wszystkie składniki w rondelku, doprowadzić do wrzenia i redukować około 3-5 minut. Powstanie gęsty, aromatyczny sos.
Olej z pieczonego czosnku:
- 100 ml oleju
- 5-6 ząbków czosnku
Obrane ząbki czosnku piec w rozgrzanym do 200 st C piekarniku przez około 10 minut. Następnie połączyć z olejem i zblendować na gładko. Dodać szczyptę soli i przecedzić przez sito.
Jajka Ajitsuke:
- 2 jajka
- 50 ml sosu sojowego
- 50 ml mirin
Jajka ugotować na półmiękko, zahartować zimną wodą. Obrać i włożyć do marynaty składającej się z mirinu, sosu sojowego, najlepiej na 1-2 godziny.
Dodatki wedle upodobań:
- piersi z kaczki, kurczak lub boczek kakuni (odpowiednio wcześniej zamarynowany i przygotowany – przepis poniżej)
- świeże liście szpinaku
- szczypiorek lub dymka
- papryka słodka
- grzyby shitake
- makaron Ramen lub Udon
Piersi z kaczki można zrobić w prosty, wręcz banalny sposób. Rozgrzać patelnię, a w tym czasie ponacinać delikatnie skórę umytej i osuszonej piersi z kaczki tak, aby nie przeciąć mięsa. Następnie kłaść na patelnię skórą do dołu i smażyć, aż wytopi się tłuszcz (można go trochę odlać) i przekręcić na drugą stronę. Smażyć do pożądanego poziomu wypieczenia mięsa – choć i tak „dojdzie” potem w gorącej zupie.
Po przepis na boczek kakuni odsyłam was na stronkę poniżej, bo jest obłedny: http://foodfashionblog.com/buta-kakuni-boczek-gotowany-po-japonsku-japanese-braised-pork-belly/
Serwowanie:
Makaron ugotować zgodnie z instrukcją. Włożyć do misek.
Wywar zagotować. Do talerzy nałożyć po 1-2 łyżki tare i oleju z czosnkiem (to jest nasza baza smakowa, bo sam wywar nie będzie słony). Zalać gorącym wywarem, ułożyć pokrojone mięso, dodatki, jajka przekrojone na połówki. Obficie posypać dymką i sezamem.
Zgłodniałam…
Smacznego!
2 Komentarze
Paulina
4 lata agoUwielbiam Twoje przepisy, są proste, ale przepyszne!
Twój eBook ze śniadaniami krąży po całej mojej rodzinie. 😀
Dzięki!
A do przygotowania ramenu jeszcze dorastam. 😀
Asia
4 lata ago AUTHORJak miło!! Bardzo bardzo dziękuję i cieszę się, że mogę pomóc trochę w kuchni – po to tu jestem 🙂 Pozdrawiam serdecznie! Asia